Upravit stránku

Mák

Mák (Papaver) je rod rostlin z čeledi mákovitých. Zahrnuje asi 50 druhů rostoucí v Evropě, Asii, Africe a USA. Nejvýznamnější z této čeledi je mák setý. (Papaver somniferum L.).

Ve středověku se mák používal pro léčbu průjmů, ale hlavní význam získal až když byl nasazen jako prostředek tišící bolesti (zdroj opia). To v celé řadě států vedlo k tomu, že je pěstování máku omezováno tvrdými zákony (u nás je podle zákona č. 167/1998 Sb. o návykových látkách zakázáno z máku získávat opium (§ 15) a pěstování máku na výměře větší než 100 m2 podléhá ohlašovaci povinnosti (§ 29)). Co se legální produkce týče, Česká republika patří ve světovém měřítku k nejvýznamnějším pěstitelským zemím.

Mák je zdrojem širokého spektra alkaloidů, z nichž nejznámější je morfin. Mák, či spíše nezralé makovice, poznamenal lidstvo i negativně, protože se z něj vyrábí jedna z nejničivějších drog – heroin (produkt získávaný z nezralých makovic ovlivňoval a ovlivňuje nejen životy miliónů narkomanů, ale vzhledem k účasti vlád některých zemí třetího světa hýbe i světovou politikou a ekonomikou).

Na území dnešní České republiky se mák ve velkém jako olejnina začal pěstovat počátkem 19. stol. po katastrofálních škodách na olivových plantážích v jižní Francii. Prudký nárůst pěstování u nás následoval po roce 2004, v roce 2007 bylo mákem oseto již téměř 60.000 ha. Pěstování máku postupně nahradilo plodiny regulované EU jako je cukrovka.

Mezi odrůdy vyšlechtěné na českém území patří Azur (pěstován během let 1928-73), Hanácký modrý (1934-80) a Amarin (1975).

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti